Monthly Archives: October 2014

True Grip 14′ Results

TrueGripResults

Thank you to everyone that came out to compete! Without you events such as this would not be such a success.  It was a very competitive event with over 180 participants over the course of the day.  Results are listed below starting with the female divisions.

First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Leah Bell-Johnson Team BRC Female Junior 18,000 1
Sasha Rubenfeld Team BRC Female Junior 17,600 2
Julia Casey Team BRC Female Junior 16,500 3
Caroline Walton Inner Strength Female Junior 16,300 4
Jordan Hartnett Team Sik Bird Female Junior 16,100 5
Maren Stubenvoll EarthTreks Golden Female Junior 7,100 6
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Maggie Boyer Team BRC Female Youth-A 18,600 1
Lisa Kilmer Team BRC Female Youth-A 17,600 2
Madeline D’Amato Team BRC Female Youth-A 17,600 3
Rachel Cohen Rock’n & Jam’n Female Youth-A 17,000 4
Jessica Hawkins Vail Athletic Club Female Youth-A 16,800 5
Nadine Wong Rock’n & Jam’n Female Youth-A 16,800 6
Hannah Gibbs Inner Strength Female Youth-A 16,800 7
Jahna Walls Team BRC Female Youth-A 16,800 8
Abby Wilson Team BRC Female Youth-A 15,500 9
Camille Olson Vail Athletic Club Female Youth-A 15,400 10
Sara Denhoffer Rock’n & Jam’n Female Youth-A 15,300 11
Sarah Sarno Rock’n & Jam’n Female Youth-A 14,900 12
Camille Garcia Rock’n & Jam’n Female Youth-A 14,800 13
Annabelle Pasnau Team BRC Female Youth-A 14,300 14
Emma Binder Rock’n & Jam’n Female Youth-A 13,800 15
Kacie Palmer Rock’n & Jam’n Female Youth-A 13,300 16
Mackenzie Whitehead-Bust Rock’n & Jam’n Female Youth-A 11,500 17
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Brooke Raboutou Team ABC Female Youth-B 20,400 1
Ariana O’Brien Team ABC Female Youth-B 20,200 2
Ravelle Nelson Team ABC Female Youth-B 19,500 3
Lillian Friefeld Team ABC Female Youth-B 19,000 4
Madison Larson EarthTreks Golden Female Youth-B 18,000 5
Katy McCutchan *None/Not listed Female Youth-B 17,600 6
Izabela Nowak Rock’n & Jam’n Female Youth-B 17,600 6
Kamawela Leka Team BRC Female Youth-B 17,600 8
Kate Soulliere Lakewood Female Youth-B 17,600 9
Ari Alpert Team ABC Female Youth-B 16,900 10
Aran Sullivan Rock’n & Jam’n Female Youth-B 16,600 11
Caroline Petterson EarthTreks Golden Female Youth-B 16,000 12
Mia Greene Team BRC Female Youth-B 15,700 13
Tali Maximon Team BRC Female Youth-B 15,200 14
Alena Holbert Rock’n & Jam’n Female Youth-B 14,500 15
alexis hull Sport Climbing Center Female Youth-B 14,500 16
Gray Freeman Team BRC Female Youth-B 14,100 17
Amanda MacDonald Rock’n & Jam’n Female Youth-B 13,800 18
Sydney Wanner Sik Bird Female Youth-B 13,800 19
Mia Baud Lakewood Female Youth-B 13,500 20
Katherine Austin Rock’n & Jam’n Female Youth-B 13,300 21
Melina Michie Rock’n & Jam’n Female Youth-B 13,000 22
Zoe Hopkins Rock’n & Jam’n Female Youth-B 12,700 23
Madison Cyr Rock’n & Jam’n Female Youth-B 12,500 24
Chloe Kim Rock’n & Jam’n Female Youth-B 12,500 24
Allison Riley Rock’n & Jam’n Female Youth-B 12,400 26
Margo Salyers Rock’n & Jam’n Female Youth-B 12,400 26
Anna Vertun Team BRC Female Youth-B 10,900 28
Grace Kelly Team BRC Female Youth-B 10,000 29
Terra Gallegos Lakewood Link Female Youth-B 7,400 30
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Mia Manson Team Sik Bird Female Youth-C 20,200 1
Corinne Otterness Team ABC Female Youth-C 20,200 2
Phoebe Dolan Team ABC Female Youth-C 19,600 3
Emily Herdic The Spot Female Youth-C 18,000 4
Cadance Hurt Rock’n & Jam’n Female Youth-C 18,000 5
Ashley Fisher Team ABC Female Youth-C 17,600 6
Mya Ormsbee Team BRC Female Youth-C 15,800 7
Taylor Berry Rock’n & Jam’n Female Youth-C 15,500 8
Grace Remmert Team BRC Female Youth-C 15,400 9
Caroline Bechtel Team BRC Female Youth-C 14,600 10
Margarite Ford Team BRC Female Youth-C 14,600 11
Grace Ryan EarthTreks Golden Female Youth-C 14,300 12
Olivia Day Team BRC Female Youth-C 14,200 13
Ella Aizeki Team Sik Bird Female Youth-C 14,100 14
Ella Perington Team BRC Female Youth-C 13,900 15
Ona Melvin Lifetime Fitness – Centennial, CO Female Youth-C 13,300 16
Melissa Caid Rock’n & Jam’n Female Youth-C 12,400 17
Grace Martin Team BRC Female Youth-C 11,800 18
Lauren Choi Rock’n & Jam’n Female Youth-C 11,300 19
Guilia Leubben Rock’n & Jam’n Female Youth-C 10,700 20
Ryan Ganjon Female Youth-C 9,500 21
Kayleigh Evans Female Youth-C 8,500 22
Chloe Kusser Female Youth-C 8,500 22
Peyton Roeder Rock’n & Jam’n Female Youth-C 8,500 24
Kaelyn Harris Team ABC Female Youth-C 6,700 25
Maya Miserlian Rock’n & Jam’n Female Youth-C 1,100 26
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Lydia Dolan Team ABC Female Youth-D 18,000 1
Olivia Kosanovich EarthTreks Golden Female Youth-D 18,000 2
Emery Jansen Team Sik Bird Female Youth-D 13,800 3
Kiera Johnson Lifetime Fitness – Centennial, CO Female Youth-D 13,500 4
Klara Meymaris Team ABC Female Youth-D 13,500 4
Kalia O’Brien Team Sik Bird Female Youth-D 13,500 6
Mae Sterner Team ABC Female Youth-D 12,900 7
Isabelle Link Team ABC Female Youth-D 12,400 8
Ceri Evans EarthTreks Golden Female Youth-D 11,500 9
Taryn Chase Rock’n & Jam’n Female Youth-D 11,000 10
Brooklee Baybeck EarthTreks Golden Female Youth-D 10,700 11
Katrina Canfield Team ABC Female Youth-D 10,700 12
Margaux D’Amato Team ABC Female Youth-D 10,020 13
Cate Sarinopoulos Team ABC Female Youth-D 9,800 14
Harper Staunton Sik Bird Female Youth-D 7,400 15
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Courtney Brown Female Adult 14,800 1
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Remi Arata Team ABC Male Junior 24,000 1
Ben Lindfors EarthTreks Golden Male Junior 23,500 2
Juan Montoya *None/Not listed Male Junior 22,500 3
Stefan Lavender Team ABC Male Junior 22,300 4
David Bonan Team Sik Bird Male Junior 22,100 5
Brendan Boyd Rock’n & Jam’n Male Junior 20,500 6
Jasper Pont Team BRC Male Junior 20,200 7
Brett Maytubby Team BRC Male Junior 19,700 8
Jacob Kibbee Rock’n & Jam’n Male Junior 19,400 9
Patrick Bodnar City Rock Male Junior 19,200 10
Nick Lyon Male Junior 19,000 11
Thomas Kalina *None/Not listed Male Junior 18,500 12
Wesley White Rock’n & Jam’n Male Junior 18,300 13
Alexi Lainis Team BRC Male Junior 17,700 14
Forrest Denham Male Junior 16,100 15
Tully Henke Male Junior 15,700 16
Bryce Kelly Team BRC Male Junior 15,500 17
Asher Blackburn Team BRC Male Junior 15,500 18
Caleb Vacura Male Junior 14,200 19
Seth Parker Inner Strength Male Junior 11,800 20
Charles Losche EarthTreks Golden Male Junior 11,800 21
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Jess Walker Rock’n & Jam’n Male Youth-A 22,400 1
Skyler Bol Inner Strength Male Youth-A 22,400 2
Ryan Mike Team CityROCK Male Youth-A 22,300 3
Max Donovan Rock’n & Jam’n Male Youth-A 20,400 4
Beckett Aizeki Team Sik Bird Male Youth-A 19,900 5
Raphael Angoulvant Team CityROCK Male Youth-A 19,600 6
Christopher Tomaschow Inner Strength Male Youth-A 19,000 7
Cole Myers Team BRC Male Youth-A 19,000 7
Brian Dalke Rock’n & Jam’n Male Youth-A 19,000 9
Timmy Dolan Team ABC Male Youth-A 18,500 10
Spencer Platt Team BRC Male Youth-A 18,500 11
Hunter Allen-Bonney Team Sik Bird Male Youth-A 17,800 12
Nathan Dalke Rock’n & Jam’n Male Youth-A 17,600 13
Kaden Weston Rock’n & Jam’n Male Youth-A 17,300 14
Skylar Drakos Team Summit Male Youth-A 17,100 15
Chino Davis Team SCC Male Youth-A 15,700 16
Vincent Smith Rock’n & Jam’n Male Youth-A 14,900 17
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Daniel Martins Sport Climbing Center Male Youth-B 18,700 1
Mateo Gallegos Team ABC Male Youth-B 18,600 2
Connor Jansen Team Sik Bird Male Youth-B 18,600 3
Devin Wong Team Sik Bird Male Youth-B 18,400 4
Ethan Pitcher Vail Athletic Club Male Youth-B 18,000 5
Will Sharp Team Summit Male Youth-B 17,600 6
Jack Mason Team BRC Male Youth-B 17,600 7
Aspen Sivey Rock’n & Jam’n Male Youth-B 17,600 8
Hagen Hall EarthTreks Golden Male Youth-B 17,500 9
Austin Leech Team BRC Male Youth-B 17,300 10
Max Manson Team Sik Bird Male Youth-B 17,200 11
Tommy Pasnau Team BRC Male Youth-B 17,200 11
Owen Dehmler-Buckley Rock’n & Jam’n Male Youth-B 16,600 13
William DeMartino Inner Strength Male Youth-B 16,200 14
Davis Wuthrich Rock’n & Jam’n Male Youth-B 15,900 15
Henry McGowan Team BRC Male Youth-B 15,900 16
Wilson Schultz EarthTreks Golden Male Youth-B 15,300 17
Mason Smith Rock’n & Jam’n Male Youth-B 14,600 18
Joel Waits Rock’n & Jam’n Male Youth-B 14,400 19
Robert Strong Rock’n & Jam’n Male Youth-B 13,500 20
Damian Ho The Spot Male Youth-B 13,000 21
Sebastion Melendez Rock’n & Jam’n Male Youth-B 12,400 22
Matthew Lyndon Rock’n & Jam’n Male Youth-B 11,900 23
Caleb Rider Rock’n & Jam’n Male Youth-B 11,500 24
Caden Sader Rock’n & Jam’n Male Youth-B 11,200 25
Damien Moore Rock’n & Jam’n Male Youth-B 9,600 26
John Fillion Team Evergreen Male Youth-B 9,100 27
Ford Adams Team BRC Male Youth-B 8,600 28
Jack Ganjon Rock’n & Jam’n Male Youth-B 8,100 29
Gabriel Dupon Miramont Crushers Male Youth-B 5,600 30
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Colin Duffy Team ABC Male Youth-C 21,500 1
Luke Davison Team ABC Male Youth-C 19,400 2
Brody Nielsen Vail Athletic Club Male Youth-C 18,700 3
Noah Morton Team BRC Male Youth-C 18,600 4
Chris Deuto Team BRC Male Youth-C 18,000 5
Tanner Bauer Team Male Youth-C 18,000 6
Callum Coulson Team BRC Male Youth-C 18,000 7
Jordan Fishman Rock’n & Jam’n Male Youth-C 17,700 8
Ashtyn Bee Focus Male Youth-C 17,200 9
Noah Rand Team BRC Male Youth-C 14,400 10
Kaedyn Woodard EarthTreks Golden Male Youth-C 14,200 11
Henry Meadows The Spot Male Youth-C 13,900 12
Boston Dunlap Rock’n & Jam’n Male Youth-C 13,800 13
Liam Sullivan Male Youth-C 13,500 14
Lewis McGowan BRC Male Youth-C 13,500 15
Ben Bicknell Team BRC Male Youth-C 13,300 16
Jack Petterson EarthTreks Golden Male Youth-C 13,000 17
Luke Lowe Rock’n & Jam’n Male Youth-C 11,200 18
Sergio Delgado Male Youth-C 10,100 19
Christopher Mentzer Rock’n & Jam’n Male Youth-C 9,600 20
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Benjamin Dantas Vail Athletic Club Male Youth-D 18,000 1
Sam Kuepper Team BRC Male Youth-D 17,700 2
Lukas Bergsten Vail Athletic Club Male Youth-D 15,800 3
Kaitek Johnston Team BRC Male Youth-D 15,700 4
Austin Reitz City Rock Male Youth-D 15,200 5
Patrick Dobranowski Rock’n & Jam’n Male Youth-D 13,800 6
Jackson Turner Rock’n & Jam’n Male Youth-D 12,400 7
St. John Tsuno-Wayne Team BRC Male Youth-D 11,900 8
Finn McDaniel Team ABC Male Youth-D 11,600 9
Dawson Bauer Team BRC Male Youth-D 11,600 9
Connor Falk Vail Athletic Club Male Youth-D 11,600 11
Evan Kuepper Team ABC Male Youth-D 11,100 12
Tyler Corcoran BRC Male Youth-D 10,300 13
Calvin Meymaris ABC Male Youth-D 8,400 14
Zachary Hurd Rock’n & Jam’n Male Youth-D 3,600 15
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Zach Vose Male Adult 19,800 1
Jeffrey Miller Male Adult 17,200 2
Justin Doss Male Adult 13,800 3
First Name Last Name Team Name Gender Category Total Points Place
Matthew Dalton Male Open 21,200 1